Akademik bez barier. Czy uczelnie skorzystają z Funduszu Dostępności?
Coraz więcej osób z niepełnosprawnością decyduje się na zdobycie wyższego wykształcenia. Dla wielu z nich wiąże się to z koniecznością wyprowadzki do innego miasta i znalezienia miejsca w akademiku. Te nie zawsze są dla nich dostępne. Czy Fundusz Dostępności może pomóc w likwidacji barier w akademikach? Co z bursami dla uczniów szkół średnich?
Jak informują nas eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego Pożyczka z Funduszu Dostępności może być przeznaczona na finansowanie przedsięwzięć mających na celu dostosowanie budynków akademików i burs, czyli budynków zamieszkania zbiorowego.
Uczelnie są na liście
Aby móc otrzymać pożyczkę z BGK w ramach Funduszu Dostępności, spełnione musi być również kryterium podmiotowe. Zgodnie z zasadami naboru wniosków dla pożyczek udzielanych przez BGK w ramach instrumentu pożyczkowego na zapewnienie dostępności budynków, katalog podmiotów, które mogą wnioskować o pożyczkę jest zamknięty. Zgodnie z § 4 ww. zasad, podmiotami uprawnionymi do otrzymania wsparcia są:
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;
- podmioty w ramach administracji rządowej, m.in. państwowe osoby prawne, w tym jednostki od nich zależne;
- spółki komunalne oraz inne podmioty zależne od jednostek samorządu terytorialnego;
- inne niewymienione powyżej jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną;
- podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki;
- instytucje kultury;
- spółdzielnie mieszkaniowe;
- wspólnoty mieszkaniowe;
- towarzystwa budownictwa społecznego.
Poradnik dotyczący korzystania z Fundusz Dostępności przeczytasz na naszym portalu.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz