Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wielka Brytania: Coraz więcej zatrudnionych

08.08.2022
Autor: Paweł Nowosad
Źródło: www.businessleader.co.uk
flaga Wielkiej Brytanii

Dobre wieści z Wysp Brytyjskich: research organizacji Middletons Mobility wykazał, że aż o 53 procent w ciągu dekady wzrosła liczba Brytyjczyków z niepełnosprawnościami, którzy mają pracę.

Dane pochodzą z zeszłego roku. Taki progres nastąpił mimo, iż coraz więcej mieszkańców UK zmaga się z problemami zdrowia psychicznego w miejscach pracy. Liczba pracujących osób z niepełnosprawnościami wzrosła z 2,9 mln w 2013 roku do ponad 4,4 mln w 2021 roku. Wynika to m.in. z tego, że osób z niepełnosprawnościami jest na Wyspach więcej: teraz to aż jedna piąta Brytyjczyków w wieku produkcyjnym (working-age Brits).

28,1 procent różnicy

Jednocześnie, różnice są wciąż bardzo duże: 81,6% pełnosprawnych Brytyjczyków (w wieku 16-64 lat) ma pracę, natomiast wśród osób z niepełnosprawnością zatrudnionych jest 53,5 procent.

Kobiety radzą sobie lepiej

W nieco lepszej sytuacji jest płeć piękna: różnica we wskaźnikach zatrudnienia między niepełnosprawnymi a pełnosprawnymi mężczyznami wynosi 31,1%, a w przypadku kobiet to 24,8 procent.

Gdzie pracują?

W jakich branżach pracują osoby z niepełnosprawnością na Wyspach? 42,6 procent z nich wybrało zawody medyczne, edukację i handel detaliczny (w przypadku obywateli pełnosprawnych to 35,4 procent). Najrzadziej pracują natomiast w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie (mniej niż 1 procent).

Analiza wykazała, że Brytyjczycy z niepełnosprawnością rzadziej zajmują stanowiska kierownicze (np. we wpływowych brytyjskich firmach jak BP czy Ernst&Young) niż ich pełnosprawni koledzy. Częściej za to wykonują prace niewymagające tak wysokich kwalifikacji (nawet gdy je mają), częściej też pracują w niepełnym wymiarze godzin, choćby dlatego, że ważne są dla nich elastyczne godziny pracy.

A co z pracą na własny rachunek? Od 2013 roku zmniejsza się różnica między tym ile procentowo osób z niepełnosprawnością prowadzi własną działalność gospodarczą (13,6 procent) a tym jak wiele robi to spośród osób pełnosprawnych w wieku produkcyjnym (12,7 procent).

Elastyczność oczekiwana

Chociaż rząd w Londynie pomaga pracownikom z niepełnosprawnościami w miejscach pracy, to wiele zależy od sektora prywatnego. Firmy mogą zmienić politykę na bardziej inkluzywną dla wszystkich zatrudnionych, mogą też edukować na temat konkretnych rodzajów niepełnosprawności inne pracujące tam osoby.

- (…) Brytyjczycy [także ci z niepełnosprawnością - P.N.] szukają ogłoszeń typu „praca z domu” średnio 30 tys. razy w miesiącu w UK. Jeśli to nie wchodzi w grę, wyznaczenie przez szefa godzin pracy, przerw i zmian także może być wsparciem dla pracowników z niepełnosprawnościami - zwraca uwagę Ricky Towler, założyciel Middletons Mobility.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • A tymczasem w Polsce
    Wór Pokutny
    11.08.2022, 14:28
    1. Jest problem, żeby zatrudnić Kogoś z widoczną niepełnosprawnością. 2. Dominuje przekonanie, albo socjal albo praca. 3. Większość ofert to prace proste za płace minimalną 4. Głównymi beneficjentami PFRON są... pracodawcy. 5. Wsparcie systemowe jest równe dla ON która ma 20 lat doświadczenia zawodowego i dla kogoś kto wchodzi na rynek pracy.
    odpowiedz na komentarz
  • u nas tak nie będzie
    Alek
    10.08.2022, 09:06
    powodów jest wiele 1. pułapka rentowa, 2. brak systemowego wsparcia i dla zatrudnianych i dla zatrudniających 3. rosnąca płaca minimalna i ogromne koszty pracy przy braku wzrostu dofinansowań PFRON 4.zly system ksztalcenia niepełnosprawnych = niskie kompetencje, 5. brak asystentów
    odpowiedz na komentarz
  • u nas tak nie będzie
    Alek
    10.08.2022, 08:57
    powodów jest wiele 1. pułapka rentowa, 2. brak systemowego wsparcia i dla zatrudnianych i dla zatrudniających 3. rosnąca płaca minimalna i ogromne koszty pracy przy braku wzrostu dofinansowań PFRON 4.zly system ksztalcenia niepełnosprawnych = niskie kompetencje, 5. brak asystentów
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas