Sztuka jest dla wszystkich!
Centrum Sztuki Włączającej otwiera nowy rok bogatym programem artystycznym, edukacyjnym, społecznym, w którym nie zabraknie teatru, filmu, dobrej muzyki, sztuki zaangażowanej.
Styczeń w nowej siedzibie Centrum Sztuki Włączającej
W styczniu w nowej siedzibie Centrum Sztuki Włączającej odbędzie się nie tylko pierwsza premiera teatralna, ale też spotkanie z Robertem McRuerem, jednym z najgłośniejszych dziś amerykańskich badaczy z obszaru studiów queer i studiów o niepełnosprawności, autorem głośnej i rozchwytywanej książki „Crip Theory”. Przed nami również pokaz obsypanego nagrodami filmu dokumentalnego „Na górze Tyrryry” w reżyserii Renaty Kijowskiej oraz koncert głośnej grupy Na Górze.
Tańce, ćwiczenia
Już 10 stycznia organizatorzy zapraszają wszystkich bez względu na kondycję i sprawność na TANgo!, inkluzywny kurs tanga, w którym tańczyć mogę wszystkie ciała. W rytmach rodem z ulic Buenos Aires wkraczamy w nowy rok, łącząc działające na wyobraźnię figury argentyńskiego tańca z improwizacją kontaktową.
Łagodnej aktywizacji ciała organizatorzy dedykują także zajęcia GYROKINESIS® oparte na systemie ćwiczeń, który powstał z myślą o tancerzach, ale bardzo szybko znalazł wielbicieli wśród różnych odbiorców. „Gyrokinesis® – łagodna aktywacja” to nowa odsłona metody, która zrodziła się z doświadczenia współpracy z Teatrem 21 oraz zajęć z osobami z chorobą Parkinsona. To propozycja treningu dostosowanego do potrzeb osób z różnymi problemami przemieszczania się, zarówno o alternatywnej motoryce intelektualnej, ruchowej jak i osób potrzebujących spowolnienia, szczególnie łagodnego podejścia do fizycznych wyzwań.
TANgo i GYROKINESIS® to działania z cyklu RUCH w CSzW realizowane w trosce o różne ciała i ich potrzeby, w trosce o dobrostan i równowagę, które prowadzić będzie trenerka, instruktorka i tancerka Ula Wojtkowiak.
Ciało, kino, warszaty
O ekspresję różnych ciał i różne możliwości ucieleśnień zadbają również aktorzy Teatr 21 Aleksandra Skotarek i Piotr Sakowski wraz z reżyserką i choreografką Justyną Wielgus. Podczas próby otwartej Teatru 21, uczestnicy i uczestniczki bez względu na wiek poznają w działaniu unikalną metodę pracy artystycznej zespołu. W nowym roku otwarte zostaną nowe grupy.
13 stycznia w cyklu w SPOŁECZNOŚCI w CSzW odbędzie się pierwsze spotkanie Kręgu kobiet, które prowadzić będzie Viktoria Siedlecka-Dorosz. Organizatorom zależy na spotkaniu osób w różnych kondycjach i dzieleniu się doświadczeniami.
Już 14 stycznia w ramach cyklu FILM w CSzW zapraszamy na pokaz mocnego filmu dokumentalnego o muzykach z grupy Na Górze „Na górze Tyrryry”, nagrodzonego m.in. Grand Prix i nagrodą za najlepszy profesjonalny film dokumentalny na Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” w Rzeszowie, czy docenionego na European Cinematography AWARDS (ECA) w kategorii Best Documentary Film, wyświetlanego na festiwalach w Londynie, Meksyku i w Kalifornii. To opowieść o tym, że prawdziwa sztuka nie uznaje podziału na sprawność i niepełnosprawność, a droga na szczyt wymaga nie tylko talentu, ale też determinacji i trudnych wyborów.
Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie z jego bohaterami, które prowadzić będzie Justyna Sobczyk.
Wieczorem tego samego dnia grupa Na Górze zagra w CSzW swój koncert, którego nie można przegapić i który zainauguruje nasz cykl MUZYKA w CSzW.
21 stycznia w cyklu GOŚCIE w CSzW organizatorzy zapraszają na warsztaty z jedną z najbardziej interesujących artystek z obszaru sztuk wizualnych Joanną Pawlik, która odwołując się do techniki kolażu będzie rozwijać z uczestniczkami i uczestnikami namysł na relacją łączącą potrzebę wolności z potrzebą bezpieczeństwa, także w kontekście działań wojennych w Ukrainie. Artystka podejmie wątki interesujące ją od czasu indywidualnej wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu, a warsztaty będą dla uczestników okazją do stworzenia własnych form, a także poznania twórczości artystek z niepełnosprawnościami, które tworzą niezależną sztukę ukraińską.
Gość specjalny-Robert McRuer
Wielkim wydarzeniem będzie dla CSzW wizyta amerykańskiej gwiazdy studiów queer i studiów o niepełnosprawności Roberta McRuera. Autor „Crip Theory” na nasze zaproszenie pierwszy raz zawita w Warszawie i opowie o strategiach artystycznych, społecznych, politycznych, które sprawiły, że słowo kaleka/crip stało się „wyznacznikiem nowego wzorca niepełnosprawności ujawnionej i dumnej”, ale też ekstrawaganckiej i wyzywającej i ustanowiło nową kulturę – crip culture. Spotkanie z Robertem McRuerem po jego wykładzie poprowadzi Magdalena Zdrodowska.
I spektakle!
Już 27 stycznia w siedzibie odbędzie się pierwsza premiera. Będzie to realizacja sceniczna tekstu „Ściany” Ostapa Junko, który zwyciężył w konkursie dramaturgicznym „Współdzielimy przestrzeń”, ogłoszonym przez nas w sierpniu 2022 roku. Spektakl wyreżyseruje Ula Kijak.
Styczeń to także miesiąc, w którym na afisz TR Warszawa wraca nasza wspólna produkcja teatralna „Rodzina” w reżyserii Justyny Sobczyk. Spektakl połączonych zespołów Teatru 21 i TR Warszawa, bada temat współczesnej rodziny i relacji rodzinnych. Aktorzy i aktorki obu teatrów tworzą rodzinną komedię omyłek, w której ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnej rodziny wprost z polskich seriali. „Rodzinę” można będzie zobaczyć już 19 stycznia, kolejne spektakle będą grane 21 i 22 stycznia.
Dodatkowe informacje
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz