Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

19. Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych

14.09.2023
Autor: inf.pras.
Plakat XIXMiędzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych. Na plakacie zawarte jest zaproszenie na wydarzenie organizowane przez orgaizatorów i Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego. Przegląd odbywa się w dniach 19-21 września w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Na dole plakatu są loga instytucji, które wspierają wydarzenie: PFRON, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Tczew i Powiat Tczewski

XIX edycja Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych będzie trwała od 18 do 22 września 2023r. Jak co roku, w ramach projektu odbędą się warsztaty artystyczne i przegląd prezentacji scenicznych, które są najważniejszymi elementami projektu. Oprócz nich zrealizowane zostaną działania dodatkowe takie jak: barwny korowód, biesiada regionalna, która odbędzie się w miejscu zakwaterowania uczestników w Gołuniu i spotkanie dla kadry, którego celem jest podpisanie wielostronnego porozumienia o współpracy, które na przestrzeni lat zaowocowało realizacją wielu  innych projektów.

 Czas „teatrów” to czas ważny i cenny  dla osób które pracują z niepełnosprawnymi. Realizacja projektu umożliwia kadrze wymianę praktyk, doświadczeń i spostrzeżeń. Jest czas na rozmowy, rodzą się nowe pomysły, które często przeradzają się w konkretne działania. Dla osób niepełnosprawnych z kolei to czas radości, relaksu i oderwania od rzeczywistości. To czas  w którym osoby niepełnosprawne są dostrzeżone zarówno tu w Tczewie, jak i w Gołuniu. W tym roku do udziału zakwalifikowanych zostało 31 grup z Polski, Litwy i Macedoni. W Centrum Kultury i Sztuki  zaprezentuje się blisko 300 niepełnosprawnych aktorów, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali się do wyjścia na tczewską scenę. Tematyka przedstawień, jak co roku, będzie bardzo zróżnicowana. W tym roku zobaczymy m. in.:

·         Teatr Plastyczny Sen z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach w przedstawieniu „Monument” opowiadającym  o procesie powstania pomnika Mikołaja Kopernika, którego autorem jest duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen. Akcja rozgrywać się będzie w pracowni rzeźbiarskiej, ukazując realizację pomnika na tle wybranych polskich wydarzeń historycznych od powstania listopadowego poprzez II wojnę światową, aż po czasy współczesne. Będzie to teatr światła, w którym głusi i niedosłyszący aktorzy dzięki grze ciałem, światłem i mimiką w rytm muzyki, połączą świat sztuki i historii.

·         Grupa Klamka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Wroniu w krótkiej formie scenicznej „Wsi spokojna, wsi wesoła” zaprezentuje  elementy dawnego życia na wsi na przestrzeni czterech pór roku. Poprzez barwne widowisko zawierające  niektóre obrzędy, taniec i pieśni ludowe będziemy mogli poznać bliżej tradycje kultury kujawskiej.

·         Grupa „ Epitetem po metaforze” z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie w spektaklu „Grabieżcy czasu” zaprezentuje największy problem naszych czasów czyli uzależnienie od technologii i to, jak przekłada się to na nasze życie.

 

Jak co roku, wszystkim prezentacjom przyglądać się będzie Jury w składzie: Natalia Kuropatwińska, Jarosław Wojciechowski oraz Andrzej Mańkowski.

W dniu otwarcia przeglądu prezentacji dla uczestników wystąpi grupa CEREMONIALNI.

 

 

 

                                                                    

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas