Przedstawicielki Koalicji „Przewijamy Polskę” spotkały się z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą
Agata Kornhauser-Duda zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli Koalicji „Przewijamy Polskę”, aby porozmawiać o wynikach akcji oraz planowanych działaniach na rzecz poprawy sytuacji dorosłych osób z niepełnosprawnością.
„Przewijamy Polskę”
Było to już czwarte spotkanie Koalicji dotyczące akcji „Przewijamy Polskę”, podczas którego podsumowano jej dotychczasowe, 2,5 roczne działania na rzecz tworzenia w całym kraju sieci tzw. komfortek, w których w godnościowych warunkach osoby z niepełnosprawnością będą mogły dokonywać zabiegów higienicznych, co ułatwi im codzienne funkcjonowanie w dojeździe do pracy, na uczelnie, w załatwianiu spraw w urzędzie czy podróżowaniu.
Pierwsza debata na ten temat odbyła się w Belwederze 5 maja 2021 r. z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wówczas została zawiązana Koalicja pięciu organizacji pozarządowych „Przewijamy Polskę”.
W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział członkowie:
- Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmiku Wojewódzkiego,
- Fundacji NieOdkładalni,
- Fundacji Integracja,
- Doradca Prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami Paulina Malinowska– Kowalczyk.
Pierwsza Dama wyraziła zadowolenie z tempa rozwoju akcji, poszerzania jej o nowe inicjatywy np. o tzw. komfortki plenerowe.
Komfortki na mapie Polski i Rozporządzenie Ministra
W 2021 roku istniało zaledwie kilkanaście lokalizacji, w których dostępne były komfortki. Obecnie jest ich ponad 50, ale potrzeby są dużo większe. W czasie rozmowy podkreślono, że wymaga to zmian systemowych, architektonicznych i świadomościowych. Dlatego Koalicja od początku zabiegała o zmiany w przepisach.
27 października 2023 r. rozmowy zostały zwieńczone sukcesem. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda wydał Rozporządzenie w tej sprawie. Przepisy nakładają obowiązek zapewnienia w nowych budynkach użyteczności publicznej pomieszczeń dostosowanych i przeznaczonych do przewijania osób ze szczególnymi potrzebami. Nowe zasady wejdą w życie w kwietniu 2024 r.
- Wierzę, że tego typu miejsc będzie przybywać dzięki zmianom legislacyjnym, staraniom organizacji pozarządowych i samorządów – podkreśliła Pierwsza Dama.
Pani Prezydentowa pytała także o najbardziej pilne do załatwienia potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz dalsze plany Koalicji związane z akcją „Przewijamy Polskę”. Wyraziła zainteresowanie działaniami, które pomogą rozpowszechnić i uskutecznić akcję.
Małżonka Prezydenta podkreśliła, że ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost świadomości na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami, „do czego niewątpliwie przyczyniła się działalność organizacji, które Państwo reprezentują”.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz