Większe nakłady na orzecznictwo i programy realizowane z Funduszu Solidarnościowego
Podczas odbywającego 27 grudnia posiedzenia Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaopiniowała pozytywnie projekt ustawy budżetowej. Podczas posiedzenia poinformowano m.in. o planach zwiększenia nakładów na orzecznictwo i programy realizowane z Funduszu Solidarnościowego. Przedstawiono też budżet PFRON na następny rok.
Podczas posiedzenia poruszono m.in. temat wydatków z Funduszu Solidarnościowego, z którego wypłacane są m.in. renta socjalna i świadczenie uzupełniające, ale też 13 i 14 emerytura, a także finansowane są programy takie jak opieka wytchnieniowa czy usługi asystenckie. W przyszłorocznym budżecie na wypłatę renty socjalnej zaplanowano 6,5 miliarda złotych. W wypadku świadczenia uzupełniającego będzie to 3,5 miliarda.
Pytania o usługi i orzecznictwo
- Jakie są środki na realizacje programów takich jak asystent osobisty czy opieka wytchnieniowa – zapytała podczas posiedzenia posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. Była ona informowana przez samorządy o tym, że dostawały one o wiele mniej pieniędzy, niż wnioskowały, co skutkowało zmniejszeniem liczby godzin przysługującej osobom korzystającym z np. usług asystenckich.
O to samo zapytał Adam Zawisny z Instytutu Niezależnego Życia.
- Samorządy wielokrotnie wskazują na potrzebę dodatkowych środków na programy realizowane przez Ministerstwo – zwłaszcza na program „Asystent osobisty” zwłaszcza do wdrożenia ustawy o asystencji osobistej. Ta potrzeba jest bardzo paląca, bo realizacja tych potrzeb z roku na rok maleje, bo coraz więcej osób ma świadomość, że asystencja jest im potrzebna — dopytywał przedstawiciel Instytutu Niezależnego Życia.
Adam Zawisny zapytał też, czy w budżecie zaplanowano zwiększone środki na zespoły orzecznicze w związku z potrzebą rozwiązania problemów tzw. zatorów orzeczniczych.
Wzrost nakładów
Jak poinformowała Elżbieta Kalińska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w roku 2024 roku w związku z zainteresowaniem programami realizowanymi przez ministerstwo na nakłady na nie wzrosną z 1 do 1,5 miliarda złotych. Pokrywa się to z zapowiedziami poprzednich władz Ministerstwa, które o tej podwyżce mówiły w październiku tego roku.
Wyraźnie podniesione będą też wydatki na orzecznictwo.
- Na 2024 rok zaplanowano aż 461 milionów złotych na działanie powiatowych i wojewódzkich zespołów orzeczniczy to wzrost o ponad 218 procent. Ten wzrost nie dotyczy tylko bieżącej działalności komisji orzeczniczych. 198 milionów złotych zaplanowano na koszty związane z wejściem w życie Ustawy o świadczeniu wspierającym – powiedziała Elżbieta Kalińska.
W toku dyskusji posłanka Iwona Hartwich upomniała się o podniesienie świadczenia uzupełniającego z 500 do 800 złotych i przeznaczeniu w 100 procentach Funduszu Solidarnościowego na potrzeby dorosłych osób z niepełnosprawnością.
Nowy Budżet PFRON
Podczas posiedzenia prezes PFRON Krzysztof Michalkiewicz poinformował, że budżet Funduszu w 2024 roku wyniesie 8643 47000 złotych, czyli o 9,12 procent więcej niż w mijającym roku.
Jak zauważyła Teresa Hernik z Federacji Przedsiębiorców Polskich, lwią część przychodów PFRON otrzymuje od pracodawców, którzy nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.
- W tym roku Fundusz będzie miał do dyspozycji ponad miliard złotych więcej. Nie widać w tym planie podniesienia dofinansowań wynagrodzeń do wypłat pracowników z niepełnosprawnościami – zauważyła.
W odpowiedzi prezes Michalkiewicz zwrócił uwagę, że taka zmiana wymagałaby zmian ustawowych i jeśli takie zostaną wprowadzone, to PFRON wprowadzi je w życie.
175 milionów na Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe
Z kolei Adam Zawisny zapytał o realizacje programu Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych, który jest częścią pakietu programów „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”.
- Jeśli chodzi o wspomagane społeczności mieszkaniowe, to mamy w zaplanowane na ten cel ponad 175 milionów złotych. To dużo, ale jeżeli będziemy mieli możliwości, to będziemy się starać o to, by zwiększyć te środki – powiedział prezes Krzysztof Michalkiewicz. Zauważył też, że w związku z konstrukcją nowego budżetu Rada Nadzorcza PFRON będzie miała o 700 milionów złotych mniej, niż zaplanowała na realizację swoich programów m.in. dotyczących mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnością.
Ostatecznie Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy budżetowej.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Komentarz