Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Porozumienie myśli

19.12.2013
Autor: Dorota Wiankowska
Źródło: www.technologie.newsweek.pl
Zdjęcie rentgenowskie ludzkiej czaszki/sxc.hu

Połączenie między dwoma mózgami w taki sposób, aby jeden organ kontrolował drugi jest możliwe nie tylko w filmach science fiction...

Rajesh Rao i Andrea Stocco – profesorowie z Uniwersytetu Waszyngtońskiego dokonali niezwykłego osiągnięcia. Naukowcy opracowali system połączenia ludzkich mózgów w taki sposób, aby jeden organ kontrolował aktywność drugiego. Do tej pory możliwe było jedynie sterowanie komputerem za pomocą myśli.

Eksperyment przez Skype'a

W przeprowadzonym przez naukowców eksperymencie role były przydzielone w taki sposób, że Rao przekazywał myśli Stocco znajdującemu się w dalekiej odległości od niego, po drugiej stronie kampusu akademickiego. Na głowach naukowców umieszczone były czepki z elektrodami. Zapis aktywności mózgu przekaziciela myśli był rejestrowany podczas jego gry na komputerze. Do głowy Stocco przyłożono natomiast głowicę do tzw. przezczaszkowej stymulacji magnetycznej mózgu (dzięki niej wytworzone zostaje pole magnetyczne pobudzające neurony).Profesorowie pozostawali w stałym kontakcie, który był możliwy dzięki programowi Skype.

Od myśli do działania

Kiedy Rao wyobraził sobie, że ruchem dłoni przemieszcza kursor i trafia na przycisk odpalający rakietę (po czym ruszył ręką), Stocco również poruszył ręką i nie patrząc na ekran komputera nacisnął klawisz powodując wybuch. Andrea Stocco relacjonując zdarzenie podkreślił, że ruch jego ręki, który doprowadził do wybuchu w grze komputerowej, był mimowolny niczym nerwowy tik. Uzasadnił, że tak jak internet jest sposobem na połączenie komputerów, tak można łączyć także mózgi. – Możliwe, że w przyszłości nauczymy się przesyłać informacje bezpośrednio z jednego mózgu do drugiego.

Zdaje się, że sterowanie czyimś zachowaniem poprzez kontrolę jego mózgu może stać się możliwe szybciej niż się tego spodziewamy...

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas