Tylko 3 lata i aż 50 komfortek!
W tym roku Koalicja „Przewijamy Polskę” podsumowała swoje działania tuż po Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 6 maja trzy prezeski organizacji tworzących Koalicję, jej sprzymierzeńcy i znamienici goście spotkali się w Lublinie w Centrum Wózków Inwalidzkich (CWI), które wybrał organizator: Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Na miejscu spotkania zaprezentowano niemal wzorcową komfortkę stacjonarną w CWI, komfortkę plenerową rozstawioną na parkingu przed budynkiem, tuż obok tzw. taksówki brytyjskiej służącej w Lublinie m.in osobom z niepełnosprawnością do podróżowania oraz magazyn „Integracja”, promujący w każdym numerze od 3 lat Akcję Społeczną „Przewijamy Polskę”, a w najnowszym - m.in. rodzinę z lubelskiej miejscowości Sławatycze nad Bugiem Integracja 1/2024 (PDF podstawowy i PDF dostępny) - niepelnosprawni.pl.
Debata i Włącznik
Goście i gospodarze prowadzący ożywioną debatę podczas spotkania wysoko ocenili stan ukomfortkowienia Polski, o czym świadczy już ponad zgłoszonych 50 miejsc, w których osoby zależne, korzystające ze środków chłonnych czy potrzebujące wykonać inne czynności higieniczno-pielęgnacyjne, mają do tego godne i bezpieczne warunki. Zabierający głos dzielili się doświadczeniami, dobrymi praktykami, ale też zapowiadali ambitne cele na nadchodzący rok i spektakularne lokalizacje kolejnych komfortek. Nie zabrakło przy tym podziękowań za skuteczną współpracę i konkretne wspólne osiągnięcia organizacji pozarządowych i samorządu na Lubelszczyznie.
Spotkanie było też okazją do zaprezentowania poradnika Włącznik Kamila Kowalskiego, dyrektora Integracja LAB. To uniwersalne kompendium zasad projektowania uniwersalnego, dobrych praktyk i najnowszych rozwiązań, zgodnych z obecnym stanem prawnym w Polsce.
Jaką przyszłość mają komfortki w Integracji?
- Komfortki zostały dodane do kryteriów oceny w certyfikacji Obiekt bez barier. Każde nowe rozwiązanie, które wprowadzamy do oceny, na początku traktowane jest jako nieobowiązkowe, do którego stosowania zachęcamy w trakcie procesu certyfikacji. Jest to etap przejściowy, na którym skupiamy się na budowaniu świadomości i zachęcamy do wdrażania danego rozwiązania. Docelowo natomiast komfortki będą obowiązkowym kryterium w certyfikacji Obiekt bez barier - powiedział Kamil Kowalski.
Komfortki są już w zgłoszeniach obiektów rywalizujących w konkursie „Lider Dostępności” i w planach albo realizacji w wielu instytucjach w całej Polsce. Ich liczba rośnie i to jest wielki sukces Koalicji, która stawia sobie poprzeczkę jeszcze wyżej (przy okazji zachęcamy do zgłaszania miejsc, w których komfortki już powstały, a my o tym nie wiemy Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej - niepelnosprawni.pl).
Konkurs literacki
Mamy nadzieję, że poziom ukomortkowienia Polski podniesie również startujący 7 maja br. konkurs literacki „Z komfortką w tle”, którego uczestnicy mogą zdobyć honoraria autorskie i publikację swoich utworów w mediach Integracji. Wystarczy, że napiszą i wyślą na adres komfortka@integracja.org oryginalny, niebanalny, krótki utwór prozatorski, w dowolnej formie, który zachwyci/zaskoczy/oszołomi jury.
Na utwory czekamy do 30 czerwca, nie dłuższe niż na 4 tys. znaków ze spacjami. Jako organizator narzucamy komfortkową treść i objętość, ale forma literacka zależy od uczestników konkursu: piszcie zatem i nadsyłajcie opowiadania, relacje, humoreski, felietony, eseje, wspomnienia, listy… Wybór jest ogromny, podobnie jak ton i nastrój utworów – liczymy na kreatywność, humor, przewrotność i dystans, ale też na grozę, tajemnicę i sensację…
Konkurs literacki "Z komfortką w tle" - niepelnosprawni.pl
Ambasadorowie
Tradycją spotkań rocznicowych Koalicji są też przyznawane tytuły Ambasadorów. Do kilkuosobowego grona Ambasadorów z Wielkopolski i ze Śląska, dołączyli nasi sprzymierzeńcy z Lubelszczyzny:
- poetka Joanna Pąk ze Świdnika,
- podróżnik Sebastian Szmidt z Lublina,
- twórca Łukasz Siatkowski z Lublina,
- Emma Bzdak z Małopolski, 9-latka z chorobą rzadką.
Wkrótce o nich wszystkich napiszemy, tymczasem zachęcamy do lektury opowieści o Joannie Pąk Przepustka do życia - niepelnosprawni.pl.
Serdecznie gratulujemy Ambasadorom i liczymy na ich aktywność!
Niestrudzenie polecamy w 4. roku istnienia:
(20+) Facebook Przewijamy Polskę
Co wiesz o komfortkach? Rozwiąż nasz test wiedzy! - niepelnosprawni.pl
Fundacja NieOdkładalni (nieodkladalni.pl)
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz