Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Eksponaty z drukarki 3D

22.08.2014
Autor: Joanna Adamska
Źródło: inf. prasowa
Wydrukowana kopia pagonu z munduru żołnierskiego/fot. Szczepan Skibicki, Muzeum Wojska w Białymstoku

W jaki sposób pokazać osobom niewidomym i niedowidzącym muzealną ekspozycję? Co zrobić, żeby zapoznać je z cennymi, unikatowymi i często kruchymi eksponatami? Muzeum Wojska w Białymstoku znalazło odpowiedź na te pytanie. Swoje eksponaty skanuje, a następnie drukuje na trójwymiarowej drukarce. Działania są prowadzone w ramach programu „Ścieżki 3Dostępu”.

Za trójwymiarowe wydruki odpowiadają specjaliści z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Naukowcy najpierw zeskanowali 10 eksponatów. Powstałe w ten sposób wirtualne modele zostały następnie wydrukowane na drukarce 3D. Dzięki temu Muzeum wzbogaciło się o kopie cennych przedmiotów w skali 1:1. Kopie nie są wiernymi replikami, bo wykonane są z jednolitej, jasnej masy. Ale za to oddają wiernie nie tylko kształt czy fakturę, ale też historyczne ślady: wgniecenia, zadrapania, deformacje, odkształcenia, to wszystko, co jest śladem przeszłości i nadaje niepowtarzalny charakter każdemu przedmiotowi w Muzeum.

- Na początek wybraliśmy kilkanaście przedmiotów, związanych z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie, m.in. znak tożsamości Ryszarda Kaczorowskiego, moneta palestyńska, medalik, naszywka, aparat fotograficzny, latarka, bagnet, a nawet rewolwer. Wszystkie można zobaczyć na wystawie „Przeciw dwóm wrogom” w dioramie „Monte Cassino” – zamknięte w gablocie. – opowiada Anna Danilewicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Dzięki trójwymiarowym kopiom z eksponatami będą mogły zapoznać się osoby niewidome. „Plastikowe pamiątki” wykorzystane zostaną w warsztatach edukacyjnych i kulturalnych. Stopniowo ma też przybywać trójwymiarowych kopii, które dotknąć będzie mógł każdy zwiedzający.

Przeczytaj relację z pierwszych warsztatów w ramach projektu „Ścieżki 3Dostępu”.

Więcej o projekcie na stronie „Ścieżki 3Dostępu” 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas