Pomaganie bez barier - wygraj książkę Janiny Ochojskiej!
Wśród nas są ludzie, którzy mimo przeciwności losu potrafią radzić sobie nie tylko z własnymi problemami, ale też pomagać jeszcze bardziej potrzebującym. Taką osobą jest bez wątpienia Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). O jej niezwykłym życiu można przeczytać w książce „Świat według Janki”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.
Wojny, klęski żywiołowe i katastrofy humanitarne to wdzięczny temat dla mediów, które karmią nas obrazkami ludzkiego cierpienia. Jednak gdy emocje już opadną, dziennikarze pakują sprzęt i wracają do swoich krajów. Na miejscu, pośród często niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia, pozostają pracownicy humanitarni – tacy jak Janina Ochojska.
Pomaganie miarą człowieczeństwa
Założycielka PAH porusza się o kulach. Nie przeszkadza jej to jednak w ratowaniu zdrowia i życia ludzi w najbardziej niebezpiecznych rejonach świata – w Afganistanie, na wschodzie Ukrainy, w Somalii i Strefie Gazy. Jak sama przyznaje, na jej życie ogromny wpływ miał doktor Lech Wierusz, dyrektor Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzinie, którego była podopieczną. Doktor Wierusz w czasie wojny koreańskiej, i to w warunkach frontowych, zakładał funkcjonujący do dziś szpital ortopedyczny w północnokoreańskim mieście Hamkung.
Tak samo jego wychowanka, Janina Ochojska, rusza z pomocą ludziom, którzy mierzą się z katastrofami humanitarnymi na całym świecie. Nikt nie jest w stanie policzyć, ilu ludziom Polska Akcja Humanitarna ocaliła życie i zdrowie.
Książka składa się z wywiadu-rzeki z Janiną Ochojską, przeprowadzonego przez dziennikarkę miesięcznika Znak – Marzenę Zdanowską, oraz reportaży z miejsc, w których PAH udzielała pomocy ofiarom wojen i kataklizmów. Oprócz pozytywnego przesłania o sile ludzkiej woli i poświęceniu dla drugiego człowieka, publikacja zawiera też gorzką refleksję na temat tego, jak tak zwany pierwszy świat odnosi się do krajów globalnego Południa. Janina Ochojska bardzo negatywnie wypowiada się o działalności instytucji, których zadaniem jest pomaganie mieszkańcom państw zniszczonych przez wojny i kataklizmy. Bezpardonowo krytykuje także m.in. politykę Izraela wobec Palestyńczyków czy stosunek polskich władz do uchodźców.
„Świat według Janki” warto przeczytać choćby po to, by uświadomić sobie dwie rzeczy. Po pierwsze, że żadna ludzka słabość nie jest nie do przezwyciężenia, a po drugie – że moralnym obowiązkiem każdego z nas jest pomaganie tym, z którymi los obszedł się gorzej.
Dziś założycielka PAH obchodzi sześćdziesiąte urodziny. Z tej okazji chcemy życzyć Janinie Ochojskiej jeszcze więcej hartu ducha i wytrwałości. Przeczytaj życzenia z okazji jubileuszu, które złożył Piotr Pawłowski.
Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs (UWAGA! Konkurs rozstrzygnięty!), w którym nagrodami są dwa egzemplarze książki „Świat Według Janki”. By otrzymać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail konkursy@integracja.org:
- Krótką odpowiedź na pytanie: Co Ty robisz, aby świat był trochę lepszy?
- Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.
Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 19 marca 2015 r. włącznie.
Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką „Świat według Janki”. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni mailowo.
Więcej w regulaminie konkursu.
UWAGA! Konkurs rozstrzygnięty!
Komentarze
-
Pomimo wszystko, cieszę się każdym dniem, a nocą odpoczywam, aby mieć radość w sercu i pogodę ducha, wtedy mogę rozdawać radość innym.Nie marudzę, nie narzekam, wstaje rano i uśmiecham się do każdego spotkanego na mojej drodze człowieka ;)odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz