Prawnik radzi: gdy dziecko pracuje
Jestem matką dziecka z niepełnosprawnością, które niedługo ukończy 18 lat i szykuje się do pracy. W związku z tym chciałam zapytać, czy świadczenie pielęgnacyjne dla rodzica takiego dziecka będzie nadal mi przysługiwało, kiedy podejmie ono pracę?
Maria S. z woj. podlaskiego
Przypomnijmy, że świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem pieniężnym, o które mogą ubiegać się osoby, które nie podejmują zatrudnienia (lub z niego rezygnują) lub nie podejmują innej pracy zarobkowej w celu objęcia opieką członka rodziny z poważną niepełnosprawnością:
- legitymujący się orzeczeniem o niepełnosprawności (łącznie ze wskazaniami o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji);
- albo będący osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Jeżeli niepełnosprawność tej osoby powstała:
- nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
Ustawa o świadczeniach rodzinnych zawiera wykaz sytuacji w których świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje. Wśród nich brak jest zatrudnienia osoby, nad którą sprawowana jest opieka, jako przyczyny odmowy wypłaty świadczenia. Problemem może okazać się zmiana orzeczenia podopiecznego, która sprawi, że opiekun straci prawo do świadczenia. Przy okazji obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje bez względu na dochód. To może się zmienić w związku z pracami nad ujednoliceniem świadczeń dla opiekunów osób wymienionych wyżej i opiekunów osób dorosłych i ustaleniem kryterium dochodowego, od którego by uzależniono wypłatę świadczeń. Wówczas przyjęte kryterium dochodowe np. 800 czy 1000 zł na osobę w rodzinie, po podjęciu pracy przez Pani dziecko, mogłoby spowodować utratę przez Panią prawa do świadczenia. Paradoksalnie może to powodować niechęć do podejmowania zatrudnienia, rehabilitacji poprzez pracę osób z niepełnosprawnością i uzależnianie się rodzin tych osób od pomocy państwa. Kurczowe trzymanie się kryteriów dochodowych powodowałoby większe obciążenie dla podatników.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz