Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uszkodzenie ciała po fizjoterapii. Czy można żądać odszkodowania?

30.11.2016
Autor: Julita Kuczkowska, grafika: Sapere Aude
Rysunek dziewczyny na wózku, obok siedzi pies

„Wykupiłam dla niepełnosprawnej ruchowo córki rehabilitację u prywatnego fizjoterapeuty – pakiet pięciu wizyt, ćwiczenia kończyn górnych – pisze Czytelniczka. – Po trzecim spotkaniu córkę rozbolał nadgarstek, do tego stopnia, że nie była w stanie nim ruszyć, pojawiła się opuchlizna. Córka nie mogła nic przy sobie zrobić, musiałam pójść na urlop, bo nawet nie była w stanie przesiadać się z wózka. Lekarz stwierdził naderwanie ścięgna. Czy mogę żądać zwrotu kosztu od fizjoterapeuty za cały pakiet i czy mogę wnioskować o odszkodowanie dla córki?”. Odpowiadamy.

Pacjent, a w tym wypadku opiekun prawny pacjentki, ma prawo zwrócić się do świadczeniodawcy o odszkodowanie jeśli uzna, że doszło do naruszenia czynności organizmu na skutek błędnie wykonywanych czynności medycznych.

- Jest to zawsze suwerenna decyzja pacjenta – powiedziała Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska.

Podkreśliła, że taki wniosek należy skierować w formie pisemnej.

Spróbuj ugody

Pierwszym działaniem, jakie należy podjąć, jest złożenie wniosku do fizjoterapeuty o udostępnienie dokumentacji medycznej. Należy go również poinformować o swoich zastrzeżeniach dotyczących wadliwego udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, które doprowadziły do kolejnych problemów zdrowotnych pacjentki.

- Równolegle warto także ustalić – w innym ośrodku leczniczym – przyczynę dolegliwości – poinformowała Rzecznik Praw Pacjenta.

Jeżeli z przeprowadzonej diagnostyki będzie wynikało, że podczas rehabilitacji doszło do powstania urazu mechanicznego, można skierować do fizjoterapeuty wniosek o rozważenie możliwości likwidacji szkody przez zawarcie umowy ugody. Jeśli – rzecz jasna – dalej chcemy, aby to on wykonywał rehabilitację. Jeżeli fizjoterapeuta nie przyzna się do błędu i nie będzie chciał uznać naszego roszczenia, można rozważyć skierowanie sprawy do sądu cywilnego.

3 lata na sąd

Pamiętaj, że dochodzenie roszczeń jest możliwe w ciągu trzech lat od chwili udzielenia świadczenia, któremu przypisuje się błędne działanie lecznicze.

- Jeśli chodzi o samo poinformowanie fizjoterapeuty, to powinno być dokonane z chwilą stwierdzenia szkodliwych działań – najlepiej w formie pisemnej – poinformowała Krystyna Barbara Kozłowska.

Roszczeń można dochodzić samodzielnie lub z wykorzystaniem kancelarii prawnych.

- Z uwagi na cywilnoprawny charakter zawartej umowy, instytucją właściwą do udzielenia wsparcia w tym zakresie jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto, rodzina może zwrócić się o pomoc do organizacji pacjenckich, które specjalizują się w tego typu sprawach – podpowiedziała Rzecznik Praw Pacjenta, Krystyna Barbara Kozłowska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wypadek podczas rehabilitacji
    Krzysztofa
    10.11.2023, 13:00
    Podczas rehabilitacji stacjonarnej na skutek ćwiczeń, które mi zalecono doznałam wypadku w skutek którego straciłam czucie od pasa w dół na tydzień czasu. Trafiłam do szpitala helikopterem i wyszło że przeciążenie ćwiczeniami i czucie nie wróciło w pełni. Czy mogę się starać o odszkodowanie od ośrodka czy od fizjoterapeutki? I w jakiej kwocie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas