Minęło 5 lat. Czy Konwencja działa?
Minęło pięć lat od ratyfikowania przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Ten czas to zarówno szereg zmian w prawie, świadomości społecznej, działaniu różnych instytucji, ale też odkrywania kolejnych barier. O tym, dlaczego tak jest, dyskutowano podczas konferencji z okazji jubileuszu, która odbyła się 27 października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Konwencja to pierwszy międzynarodowy akt prawny, zawierający całościowy obraz praw osób z niepełnosprawnością we wszystkich dziedzinach życia – praw obywatelskich, dostępności cyfrowej i architektonicznej, ale też spraw związanych z pracą, edukacja czy wsparciem socjalnym. Stanowi ona niejako świętą księgę dla wszystkich zajmujących się kwestią niepełnosprawności – na sztandar wzięli ją sobie m.in. organizatorzy corocznego Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami.
Zespoły i Program
W Polsce instytucją odpowiedzialną za wdrażanie zapisów konwencji jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a dokładnie Biuro Pełnomocnika ds. osób Niepełnosprawnych, organizator konferencji w Lublinie.
- Ja i pan Pełnomocnik zawsze nosimy przy sobie Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych – powiedział do uczestników lubelskiej konferencji Mirosław Przewoźnik, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
W imieniu Pełnomocnika, Krzysztofa Michałkiewicza, wskazywał na szereg działań podejmowanych przez rząd w celu ratyfikacji zapisów Konwencji, jak choćby prace zespołów międzyresortowych ds. poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin czy ds. orzecznictwa, ale też Program „Za życiem”.
Naprawiać system, nie człowieka
Konferencja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim miała jednak charakter nie polityczny, a naukowy. Główny głos mieli badacze zajmujący się kwestią niepełnosprawności. Dyskutowali na temat m.in. kwestii dostępności architektonicznej oraz barier w zatrudnianiu i aktywizacji osób z niepełnosprawnością, ale też nad coraz częściej powtarzanym postulatem powrotu do osiągnięć polskiej szkoły rehabilitacji.
- Wcześniej założenie było takie, że system działa prawidłowo, a osoby, które maja problem z funkcjonowaniem w nim, „trzeba naprawić”. Tym, co przyniosła Konwencja ONZ, było odwrócenie tej logiki. Ten dokument mówi, że tym, co trzeba naprawić, jest system społeczny, który ma być otwarty, przyjazny, przystosowany – powiedział dr hab. Marek Rymsza, kierownik Zakładu Profilaktycznych Funkcji Społecznych w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Dr Rymsza zauważył, że jednak w tym całym „usprawnianiu świata” nie może też zabraknąć pracy nad samą osobą z niepełnosprawnością. I pod tym względem najlepszy byłby powrót do zarzuconej w latach 90. polskiej szkoły rehabilitacji.
- Polska szkoła rehabilitacji pokazuje, że to nie jest „albo-albo” – podkreślił. – To pomysł, który wychodzi z medycyny, ale ma aspekt humanistyczny i nie dotyczy tylko interwencji medycznych, ale potrzebuje działania znacznie szerszego. W konwencji jest nacisk na działania horyzontalne. Jednak polityki horyzontalne pozbawione działań sektorowych są skazane na klęskę.
Nie przenoście nam Biura Pełnomocnika
Zdaniem dra Rymszy kluczowe jest zachowanie równowagi we wszystkich działaniach – od ochrony zdrowia, poprzez edukację, na rynku pracy skończywszy. Osoba z niepełnosprawnością w takiej koncepcji byłaby objęta całościowym wsparciem, które byłoby realizacją jej praw jako istoty ludzkiej.
Jednocześnie dr Marek Rymsza uważa, że jest to możliwe bez dokonywania rewolucji w polskim systemie wsparcia, ale poprzez mądre korzystanie z tego, co już mamy w zasięgu ręki. Wskazał choćby na niezasadność pomysłu przeniesienia stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Brzmi to rozsądnie, ale – jego zdaniem – może przenieść skutek odwrotny do zamierzonego.
- Siła danej instytucji polega na posiadaniu konkretnej struktury, za pomocą której można działać – podkreślił. – Horyzontalność polega więc na przekraczaniu resortowości, a nie jej likwidacji. Na zdolności prowadzenia działań, które są pomiędzy rehabilitacją zdrowotną, społeczną, zawodową itp., między PFRON a pozostałymi instytucjami. To jest to, co jest potrzebne i co jest warunkiem brzegowym, żeby uzyskać coś, co my nazywamy rehabilitacja kompleksową.
System nie jest zły, ale za wolno reaguje
- Nasz system, na tle innych systemów wspierania zatrudniania osób z niepełnosprawnością, wcale nie jest zły. Każdy ma pewne mankamenty – oceniał dr Marcin Garbat, pełnomocnik rektora ds. niepełnosprawnych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. – Są kraje, które jednak szybko reagują, tymczasem w Polsce prawo nie nadąża za zmianami zachodzącymi w rzeczywistości.
Wskazał on przykład pewnej luki prawnej, która bardzo utrudnia podejmowanie zatrudnienia.
- Jeżeli osoba z niepełnosprawnością jest zatrudniona na otwartym rynku pracy, to jej pracodawca otrzymuje dofinansowanie do jego wynagrodzenia z PFRON – mówiła dr Garbat. – W momencie, gdy pracownikowi z niepełnosprawnością kończy się orzeczenie, zostaje on wyrejestrowany z systemu dofinansowań. Wtedy taka osoba musi rozpocząć staranie o uzyskanie nowego orzeczenia, co może trwać nawet kilka miesięcy. Często w takich sytuacjach pracownik zostaje zwolniony.
Tu warto zauważyć, że resort rodziny przygotował rozwiązanie rozwiązujące ten problem. Jednak to zaledwie jeden z problemów i wyzwań, jakie stoją w tej kwestii przed Polską.
- W tej chwili na przykład ciężar przenosi się z niepełnosprawności fizycznej na niepełnosprawność związaną z pracą umysłu i funkcjonowaniem w społeczeństwie. I tutaj widziałbym problem rynku pracy – zauważył dr Garbat.
Nie brat, lecz potwór
Szerzej o tym problemie mówiła prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys z Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uważa, że do osób z tą niepełnosprawnością trzeba podchodzić zupełnie inaczej i dlatego używa wobec nich określenia: upośledzeni.
- To, że upośledzeni są w sytuacji nie do pozazdroszczenia, to efekt tego, że przez stulecia nie należeli oni do kategorii osób zbratanych. Nie byli braćmi tylko potworami, odmieńcami – tłumaczyła prof. Zakrzewska-Manterys. – My, pełnosprawni, zostaliśmy socjalizowani do tego, by traktować ich inaczej. To fakt społeczny.
Zdaniem prof. Zakrzewskiej-Manterys, osoby z niepełnosprawnością intelektualną funkcjonują w skrajnie odmienny sposób od reszty społeczeństwa, dlatego instrumenty wspierające ich funkcjonowanie powinny być odpowiednio dostosowane. Jednym z nich jest zatrudnienie wspomagane.
Człowiek dla pracy czy praca dla człowieka
- Jest to swego rodzaju odwrócenie normalnego wchodzenia na rynek pracy. Jest to procedura antydyskryminacyjna – tłumaczyła prof. Zakrzewska-Manterys. – Człowiek „pełnosprawnopodobny” idzie do pracy i pewne kompetencje nabywa wraz ze stażem pracy. W tradycyjnym schemacie zakłada się niekompetencję osoby niepełnosprawnej, gdyż traktuje się ją jako dysfunkcję. Natomiast jeżeli traktuje się ją jako nową jakość, to wtedy szuka się dla niej pracy, w której będzie sobie radzić, będzie świetna i będzie miała poczucie sprawstwa.
Zdaniem prof. Zakrzewskiej-Manterys, zatrudnienie wspomagane sprowadza się do tego, by nie przystosować człowieka do miejsca zatrudnienia, ale miejsce pracy dostosować do specyfiki zatrudnionego. Przede wszystkim poprzez pracę z otoczeniem pracownika z niepełnosprawnością intelektualną – kolegami, szefostwem, rodzicami. Socjolożka uważa, że to brak takich rozwiązań stoi za kiepskimi wynikami WTZ i ZAZ we wprowadzaniu na otwarty rynek pracy.
- Nie ma drogi z WTZ na otwarty rynek pracy – tłumaczyła. – Na razie jesteśmy w sferze ideologii i być może uda się to kiedyś przekuć w praktykę. Ogromny hamulec to system orzeczniczy, gdyż zakłada, że osoba kwalifikująca się do WTZ nie nadaje się do pracy. Są dobre przykłady, każdy zna kogoś upośledzonego, kto pracuje z sukcesem, ale to są wyjątki potwierdzające regułę.
Konwencja jak Talmud
Zdaniem prelegentów biorących udział w konferencji, to właśnie kwestia rynku pracy powinna łączyć dokonania polskiej szkoły rehabilitacji z tym, co udało się osiągnąć dzięki ratyfikacji Konwencji. Realizacja praw do edukacji, pracy, ale też rehabilitacji i świadczeń oraz zmiana stosunku społeczeństwa do osób z niepełnosprawnością powinny sprawić, że osoby te staną się nie tylko pełnoprawnymi obywatelami, ale też pełnowartościowymi członkami społeczeństwa.
- Praca na rzecz praw osób niepełnosprawnych, jak i dla wszystkich, ma charakter horyzontalny – mówił podsumowując konferencję Mirosław Przewoźnik. – Odnosząc się do słów polskiego prawnika i ekonomisty, prof. Jana Rosnera, im bardziej zbliżamy się do tego horyzontu i realizujemy więcej praw, tym więcej powstaje nowych potrzeb na bazie tych, które zaspokoiliśmy.
Dyrektor Przewoźnik podkreślił, że do realizowania kolejnych zadań potrzebna jest najpierw likwidacja bariery w świadomości społeczeństwa, opiekunów osób niepełnosprawnych, ale też samych tych osób.
- Musimy rozumieć osoby z niepełnosprawnością, ich opiekunowie muszą chcieć, by pełniły one role społeczne, a sama osoba niepełnosprawna musi dążyć do tego, by swoje prawa realizować – podkreślił.
Przedstawiciel Biura Pełnomocnika zachęcił też, by o swoje prawa zabiegać w samorządach. Pytać radnych, wójtów czy burmistrzów o takie proste sprawy, jak powstanie nowych środowiskowych domów samopomocy, na które rząd przeznacza w przyszłym roku 72 mln zł, czy kwestie dostępności architektonicznej w inwestycjach gminnych czy miejskich. Dyrektor Przewoźnik wyraził nadzieję, że wskazania dotyczące realizacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych staną się czymś na kształt Talmudu, z którego wszyscy decydenci będą korzystać przy prowadzeniu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Na przełomie września i października 2017 r. Czytelnikom naszego portalu zadaliśmy następuące pytanie: „Mija 5 lat od ratyfikowania w Polsce Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Czy Konwencja zmieniła coś w Twoim życiu?”.
- Aż przeszło 70 proc. osób odpowiedziało: „Nie, nie miała żadnego wpływu na moje życie”.
- Zaledwie 4 proc. głosujących zaznaczyło odpowiedź: „Tak, zmieniła moje życie na korzyść”
- Ponad 7 proc. ankietowanych stwierdziło: „Trudno powiedzieć”.
- Natomiast 18 proc. osób przyznało: „Nie znam zapisów Konwencji”.
Jak Ty odpowiedziałbyś na to pytanie? Napisz o tym w komentarzu pod artykułem.
Komentarze
-
Tylko na temat ubezwłasnowolnienia ani jednego słowa!
30.10.2017, 17:42Wspomniana konwencja zawiera też zapis, że nikt nie może być pozbawiony wolności z powodu choroby lub niepełnosprawności!!! No to Polska podpisała konwencję ze specjalnym aneksem dotyczącym istniejącej w Polsce instytucji ubezwłasnowolnienia, które stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą niepozbawiania wolności. Ilość zachorowań np. na schizofrenię jest stała z roku na rok. Jednak ilość ubezwłasnowolnień wzrasta z roku na rok. Coś tu jest więc grubo nie tak, ale wszyscy uważają że problemu nie ma!odpowiedz na komentarz -
O tym, co zawarte jest w Konwencji mówiono już dawniej, jeszcze przed jej przyjęciem. Wielką zaletą Konwencji jest to, że stała się ona aktem prawnym o zasięgu międzynarodowym, a tym samym obowiązującym państwa strony. Nakreśla ona dla ON nowe i przyjazne warunki życia i rozwoju, jeszcze bardziej akcentuje podmiotowość osoby z niepełnosprawnością. Co więcej, nadaje pewną treść właściwym relacjom osób z niepełnosprawnościami ze zdrowym społeczeństwem na różnych obszarach, a to jest ogromnie ważne. Natomiast pełne wdrożenie Konwencji - stosownie do możliwości państwa strony - wymaga z pewnością dłuższego czasu. Biorąc pod uwagę zaszłości historyczne Polski ostatnich choćby stu lat, kiedy to problematykę niepełnosprawności traktowało się marginalnie, moim zdaniem potrzeba okresu co najmniej jednego pokolenia, aby mówić o pełnym wdrożeniu Konwencji. Tu jednak mała uwaga : wdrażanie Konwencji musi przebiegać stosownie do możliwości finansowych państwa, gminy, itp. Konwencja nadaje pewien kierunek działania, jej respektowanie musi być zgodne z pewną mądrością życiową, zdrowym rozsądkiem, w przeciwnym razie można wyrządzić więcej szkody, niż zamierzonego pożytku.odpowiedz na komentarz
-
W Polsce cwaniakow i oszlomow poopowiadano sobie bajkli dla dzieci za pieniadze z budzetu..
30.10.2017, 10:13Powiedzcie ludziom wprost, z e szykujecie im gehenne. Niepelnosprawni aby zyc beda zmuszeni do pracy. Jesli nie dadza rady - zgina. Zgoda ale pod warunkiem ze w orzeczeniu o niep;elnosprawnosci a raczej o pelnosprawnosci do pracy - ządam aby mi wskazano miejsce pracy które bedzie zobligowane przyjac moja corke do pracy , zawiezc ja i przywiezc z powrotem. Prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys opowiada ksiezycowe banialuki. Za duzo sie bajek naczytała. Marzy jej sie swiat idealny w obskurnej prymitywnej. Polsce. Januszow. i oszolomow.odpowiedz na komentarz -
Ile zarabiaja ci ludzie na gadaniu i tworzeniu fantasmagorii?
30.10.2017, 10:02Jednocześnie dr Marek Rymsza uważa, że jest to możliwe bez dokonywania rewolucji w polskim systemie wsparcia, ale poprzez mądre korzystanie z tego, co już mamy w zasięgu ręki. O czym jest ta gadka?W Polsce godnosci i wolnosci nie ma zarowno niepel;nosparwny zyjacy za grosze jak i pracujacy za grosze., Nie pleccie durnot, ze zmuszajac ludzi do pracy na zasadzie ruszasz jezyczkiem- mozesz kleic koperty/ pytanie za ile?/ - to KPON niezaleznosc integracja społeczna itd. Jak pracujesz to dostaniesz tez 100-200zl wsparcia. jak nie pracujesz- nie dostaniesz nic. To nie jest pomoc ale skrajne upodlenie niepelnosprawnych. Ten nowy program nie jest kierowany do ON in gremium. On jest kierowany do najslabszych ekonomicznie, którzy beda zmuszeni wejsc w ten proponowany nieludzki system. NIepelnosprawni z zamoznych rodzin poradza sobie w kazdym systemie. Zmiany jakie szykowane sa dla polskich ON dotycza tylko i wylacznie On biednych potrzebujjacych wsparcia stricte finansowego. . Polska im odpowiada: chcecie jesc , zaplacic czynsz - zarobcie Powiedzcie im to wprost ! My juz wiemy ze lepiej nie bedzie. Bedzie tragicznie zle. , W efekcie skonczy sie jak zwykle- rodziny wezma na siebie ciezar utrzymania swoich ON do czego juz ich Polska przyzwyczaiła. To prawda- jestescie w sferze wyimaginowanej ideologii.i tam zostaniecie. Konsekwencje waszych imaginacji poniosa niepelnosprawni. Nie wy przeciez Czytam: " osoby z niepełnosprawnością intelektualną funkcjonują w skrajnie odmienny sposób od reszty społeczeństwa, dlatego instrumenty wspierające ich funkcjonowanie powinny być odpowiednio dostosowane. Jednym z nich jest zatrudnienie wspomagane/ ... / .szuka się dla niej pracy, w której będzie sobie radzić, będzie świetna i będzie miała poczucie sprawstwa." No tak.. otoczy sie taka osobe asystentami z placa 4 tys brutto- i nauczy sie ja pracowac " nauczy? np przewleklego schizofrenika? ktorego krolestwo jest z innego swiata a swiat realny jest nie wart jego uwagi? paranoika ustawiajacehgo otoczenie wg wlasnego porzadku? Przy naszej pollskiej mentalnosci? Potrzeba na tgo 100 lat drobnmyuch krokow a wy to chcecie zrobic w rok! i tylko dlatego ze sytuacja polskich ON jest tragiczna, wymaga natychmiastowego poteznego wsadu z budzetu. Mozna dac pieniadze samym niepelnosprawnym, mozna tez je rozszabrowac., zarobic na niepelnosprawnych i tak bedzie. . Czyli nic nowego. A Michałkiewicz? wlasciwie po co ten urzad? Niedecyzyjny, bez wlasnego budzetu , bez kompetencji? moze lepiej aby zostal przeniesiony do kancelarii rady ministrow i wyposazony w kompetencje i budzet? Dzis jest to urzad zbedny. Przewoznik i samorzady- proba przerzucenia odpowiedzialnosci na samorzady. Tez to znamy.odpowiedz na komentarz -
Dajcie spokój... Jaka konwencja? Kogo to obchodzi?
29.10.2017, 18:33Nic nie działa. Nie zauważyłem zmian przez pstatnie 5 latodpowiedz na komentarz -
Ułatwienia dla niepełnosprawnych.
29.10.2017, 13:38Mieszkam w Gminie Pawłowice na Śląsku.Do niedawna miałem miejsce do parkowania samochodu pod klatką schodową.Niestety zrobiono nowy parking pod moim blokiem i miejsce to zlikwidowano.Wyznaczono miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych,niestety mam do nich dość daleko.Jestem inwalidą pierwszej grupy.Mam amputowaną lewą nogę,a prawą słabą po kilku operacjach(by-pass)Poruszam się na kulach,jest mi ciężko.Interwencja w Urzędzie Gminy nic nie dała,podobno takie są przepisy.Pytam się gdzie jest Ta likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych?odpowiedz na komentarz -
Konwencja nic nie zmienila w życiu niepełnosprawnych.
29.10.2017, 10:21Dlaczego w tej Konwencji nie ma wzmianki o dorosłych osobach niepełnosprawnych ,którzy większą część swojego życia ciężko pracowali i w wyniku choroby,choroby zawodowej czy też wypadku stali się osobami niepełnosprawnymi,którzy są poniewierani przez różnych orzeczników,komisje,Sądy gdy dopominają się swoich praw,świadczeń orzeczeń ,zgodnych z prawdą .ZUS często zamiast wypłacić należne odszkodowanie ,woli ciągać tego kalekę latami przed oblicze różnych orzeczników i Sądów,które są nie przychylne do zwykłego obywatela i nawet w sądach pracy bez kosztownego adwokata nie m żadnych szans ani nie ma się do kogo odwołać.Nawet pozbawia się tego obywatela renty z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego i skazuje na głodową emeryturę gdyż z powodu niezdolności do pracy ma niewiele lat składkowych,nie ma dla tych ludzi żadnych dodatków z tego tytułu,mają je np,osoby prześladowane w PRL,kombatanci których masowo przybyło w latach90, a niepełnosprawnemu nawet nie podniesiono zasiłku pielęgnacyjnego który wynosi od 11lat 153zł.Nie zrównano nawet świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów, jak nakazywały Sądy europejskie.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz