Orzeczenie bez tajemnic. Co oznaczają poszczególne zapisy?
Zapewne każdy, kto po raz pierwszy otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności zastanawiał się, co wynika z rozmaitych umieszczonych tam zapisów. Na co mają wpływ? Na co należy zwracać szczególną uwagę? Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości.
Każde orzeczenie wydane przez miejski lub powiatowy zespół orzekania o niepełnosprawności zawiera pewne stałe elementy. Wszystkie zapisy mogą mieć wpływ na różne aspekty życia. Poniżej tłumaczymy, co oznaczają kolejne rubryki.
Dane adresowe zespołu, w którym wydane zostało orzeczenie
Należy sprawdzić, czy ww. dane są wpisane i czy na formularzu jest pieczątka zespołu. Brak informacji czy pieczątki może okazać się problemem w czasie załatwiania formalności lub przy konieczności okazywania orzeczenia przed rozmaitymi urzędami.
Daty: wydania orzeczenia oraz złożenia wniosku
Tu także warto sprawdzić, czy daty się zgadzają.
Dane osoby z niepełnosprawnością
A dokładniej: imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania lub pobytu, numer PESEL oraz dane dokumentu tożsamości.
Koniecznie należy sprawdzić, czy powyższe dane zostały prawidłowo zapisane. Czasem bowiem nawet mały błąd może bardzo utrudnić życie. Gdyby w orzeczeniu źle zapisano nazwisko, np. zamiast Zaremba napisano Zaręba, mogłoby to skutkować zakwestionowaniem tego, czy osoba legitymująca się orzeczeniem faktycznie je posiada lub czy to orzeczenie należy do niej.
Informacje o ustaleniu lub odmowie zaliczenia do osób niepełnosprawnych lub ustalenia lub odmowie ustalenia stopnia niepełnosprawności
Dzieci do 16. roku życia otrzymują orzeczenie o niepełnosprawności, natomiast osoby, które ukończyły 16 lat, mają ustalane stopnie niepełnosprawności:
- znaczny,
- umiarkowany,
- lekki.
Ulgi i uprawnienia przysługujące osobom mającym ustalony stopień niepełnosprawności zależą przede wszystkim właśnie od tego stopnia, a w niewielu przypadkach od przyczyny niepełnosprawności (np. ulgi w opłatach za abonament RTV). Dlatego warto już przed złożeniem wniosku zastanowić się, z jakich uprawnień i ulg chcemy skorzystać.
Symbole niepełnosprawności
Zawarte w orzeczeniu symbole niepełnosprawności nie oznaczają poszczególnych schorzeń. W przepisach regulujących zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności wyjaśniono, że „symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu odzwierciedla rozpoznanie choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej”.
Zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności symbole nie odpowiadają określonym jednostkom chorobowym, a jedynie grupom uszkodzonych narządów. Oznacza to, że np. symbol przyczyny niepełnosprawności 08-T – choroby układu pokarmowego – będzie miała wpisany zarówno osoba np. po resekcji żołądka, jak i osoba z chorobą nowotworową układu pokarmowego.
Więcej informacji o tym, co oznaczają symbole niepełnosprawności, można znaleźć na naszym portalu.
W orzeczeniu mogą być podane maksymalnie trzy symbole. Zgodnie z przepisami, każde schorzenie musi stanowić podstawę wydania orzeczenia w danym stopniu. Oznacza to, że jeśli z powodu schorzenia wiodącego, np. dysfunkcji narządu ruchu, jest przyznany stopień niepełnosprawności umiarkowany (czyli wyższy), a np. z powodu dysfunkcji narządu wzroku mógłby być przyznany stopień lekki (czyli niższy), to w orzeczeniu o stopniu umiarkowanym nie będzie on uwzględniony. Orzeczenie będzie więc zawierać wyłącznie symbol potwierdzający dysfunkcję narządu ruchu.
Czas, na jaki orzeczono niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności
Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy, niż do ukończenia przez dziecko 16. roku życia.
Stopień niepełnosprawności orzeka się natomiast na czas określony lub na stałe. Decyduje ocena możliwości poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej.
W przypadku orzeczenia wydanego na czas określony warto pamiętać, że ponowny wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed terminem upływu ważności posiadanego orzeczenia. Ciągłość posiadanych orzeczeń ma często znaczenie przy ubieganiu się o rozmaite świadczenia i uprawnienia, np. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjny czy o kartę parkingową.
Data lub okres powstania niepełnosprawności
Powyższa informacja może mieć wpływ na prawo do rozmaitych świadczeń, np. zasiłku pielęgnacyjnego. Prawo do ww. świadczenia przysługuje bowiem m.in. osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia.
W praktyce może być więc tak, że brak informacji w orzeczeniu, iż niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia, spowoduje nieprzyznanie świadczenia.
Data lub okres powstania ustalonego stopnia niepełnosprawności
Datę lub okres powstania niepełnosprawności ustala się na podstawie przebiegu schorzenia, dokumentacji medycznej oraz zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli z przedłożonej dokumentacji oraz przebiegu schorzenia nie da się ustalić okresu lub daty powstania niepełnosprawności, za datę tę przyjmuje się moment złożenia wniosku do powiatowego zespołu.
10 wskazań – co oznaczają?
Kolejną bardzo ważną, ale też budzącą wiele emocji, częścią orzeczenia są wskazania, określone przez skład orzekający. Zawarte są w 10 punktach i dotyczą kolejno:
-
odpowiedniego zatrudnienia uwzględniającego psychofizyczne możliwości danej osoby
W orzeczeniach można spotkać rozmaite sformułowania, np. „stanowisko przystosowane”, „warunki pracy chronionej”, „zakład pracy chronionej” czy „otwarty rynek pracy”.
Bardzo często zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i potencjalni pracodawcy traktują te zapisy dosłownie. Skutkuje to wątpliwościami, czy można podjąć zatrudnienie lub zatrudnić taką osobę np. na otwartym rynku pracy, skoro ma w orzeczeniu zapis „warunki pracy chronionej” lub „zakład pracy chronionej”.
Warto tutaj wyjaśnić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami to lekarz medycyny pracy za każdym razem decyduje, czy konkretny pracownik, zarówno pełnosprawny, jak i z niepełnosprawnością, może zostać zatrudniony na określonym stanowisku pracy. Dlatego ww. zapisy nie precyzują warunków zatrudnienia osoby posiadającej orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ani też nie orzekają, czy taka osoba może w ogóle podjąć zatrudnienie.
-
szkolenia, w tym specjalistycznego
W tym punkcie zwykle jest zapis „dotyczy” lub „nie dotyczy”. Jednak wskazanie „ dotyczy” nie oznacza, że osoba zostanie automatycznie skierowana na wybrane szkolenie. Osoba poszukująca zatrudnienia może być skierowana na szkolenie przez powiatowy urząd pracy lub w ramach rozmaitych projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe.
-
zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej
Osoby posiadające ww. zapis mogą być kierowane do pracy w zakładzie aktywności zawodowej (ZAZ). W ZAZ co najmniej 70 proc. osób zatrudnionych stanowią osoby z niepełnosprawnością – przede wszystkim skierowane przez powiatowe urzędy pracy.
W ZAZ mogą być zatrudnione osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz do umiarkowanego stopnia, u których stwierdzono autyzm, niepełnosprawność intelektualną lub chorobę psychiczną – w tym osób, w stosunku do których rada programowa warsztatów terapii zajęciowej zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej. Jednakże stan zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może być wyższy niż 35 proc. ogółu zatrudnionych.
-
uczestnictwa w terapii zajęciowej
Warsztaty terapii zajęciowej są wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówką stwarzającą osobom z niepełnosprawnością niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Uczestnikami warsztatów mogą być osoby posiadające prawnie potwierdzony status niepełnosprawności, niezdolne do podjęcia pracy. Obecnie przyjmowane do WTZ osoby z niepełnosprawnością muszą posiadać w swoim orzeczeniu wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej.
Dlatego szczególnie w przypadku osób z dysfunkcją intelektualną czy niepełnosprawnościami sprzężonymi warto zadbać o to, by ww. zapis znalazł się w orzeczeniu, tak by osoby mogły być w przyszłości zakwalifikowane do udziału w WTZ.
-
konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby
Jeśli dysfunkcja, która jest podstawą wydania orzeczenia, wymaga zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, wówczas w orzeczeniu jest zapis np. „wymaga wg wskazań lekarskich”.
W myśl obowiązujących przepisów, każdej osobie uprawnionej przysługuje zaopatrzenie w wyroby medyczne. Są to np. różnego rodzaju protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski i kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny (pełny wykaz refundowanych wyrobów medycznych zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie).
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności mogą również ubiegać się o dodatkowe środki w powiatowym centrum pomocy rodzinie.
-
korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki
W orzeczeniach spotyka się zapisy np. „dotyczy” lub „wymaga, wg obowiązujących przepisów”. W orzeczeniach o stopniu umiarkowanym zwykle jest zapis „częściowo wymaga”.
Co prawda wprost to wskazanie nie jest wymagane przy ubieganiu się o wsparcie w rozmaitych instytucjach, np. w ośrodku pomocy społecznej, o usługi opiekuńcze. Jednak zapis ten potwierdza konieczność pomocy innych osób i instytucji w codziennej egzystencji.
-
konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
Jeśli osoba ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnej egzystencji i wymaga wsparcia innych osób, zapis w orzeczeniu będzie brzmiał „wymaga” lub „częściowo wymaga”.
Zapis ten potwierdza konieczność pomocy innych osób w codziennym funkcjonowaniu osoby z niepełnosprawnością.
-
konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
Ten punkt w orzeczeniu dotyczy wyłącznie dzieci do 16. roku życia.
Ważne! Punkty 7 i 8 w orzeczeniu z zapisami np. „dotyczy” lub „wymaga” są konieczne łącznie, by opiekun dziecka mógł ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Dlatego rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, których dzieci wymagają całodobowej opieki z tytułu niepełnosprawności, powinni zwrócić uwagę, czy w orzeczeniu dziecka oba punkty są zaznaczone.
Informacje dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego można znaleźć na naszym portalu.
-
spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Zapis tego punktu budzi wiele emocji, gdyż jest niezbędny, jeśli osoba z niepełnosprawnością lub jej opiekun chcieliby otrzymać kartę parkingową. W orzeczeniu osoby, która zdaniem lekarza orzecznika spełnia kryteria, by otrzymać kartę parkingową, można znaleźć zapis np. „dotyczy” lub „spełnia przesłanki”.
-
zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, o którym mowa w art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych
Zapisy tego punktu często są opacznie rozumiane, szczególnie przez posiadaczy starszych orzeczeń, gdzie nie było informacji, że zapisy odnoszą się do ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Zamieszczony w orzeczeniu zapis „dotyczy” lub „wymaga” rozumiany bywa jako prawo do ubiegania się w gminie o większy lokal mieszkaniowy.
Natomiast ww. wskazanie dotyczy przede wszystkim osób z określonymi dysfunkcjami, np. osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, leżącej czy takiej, która ma znaczne ograniczenia w przyjmowaniu pokarmów i czynnościach fizjologicznych.
Osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy musi spełniać rozmaite kryteria. Osoba z niepełnosprawnością, posiadająca ww. wskazanie, ma zwiększoną normatywną powierzchnię lokalu o 15 m2.
Uzasadnienie
Istotną częścią orzeczenia jest uzasadnienie, w którym wymienione są przesłanki, na których oparto ustalenie określonego stopnia niepełnosprawności.
Warto zapoznać się z tym fragmentem orzeczenia szczególnie w sytuacji, gdy osoba, która otrzymała orzeczenie, nie zgadza się z jego treścią, zapisami czy wskazaniami. Można tu bowiem znaleźć informacje przydatne przy formułowaniu odwołania.
Pouczenie o przysługującym odwołaniu
Na końcu orzeczenia jest zawarta informacja o zasadach i trybie składania odwołania. Odwołanie od orzeczenia należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia jego doręczenia do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Od orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół orzekania przysługuje z kolei odwołanie do pracy i ubezpieczeń społecznych.
Przy składaniu odwołań należy ściśle przestrzegać terminów przewidzianych przepisami, ponieważ przekroczenie ich uniemożliwia skorzystanie z drogi odwoławczej.
Na końcu orzeczenia znajdują się podpisy członków składu orzekającego
Mamy nadzieję, że udało się nam wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące zapisów orzeczeniu o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności. W przypadku dodatkowych pytań, polecamy zapoznanie się z odpowiedziami na pytania dotyczące systemu orzekania, udzielanymi przez doradców i prawników naszych Centrów Integracja w dziale „Zapytaj doradcę”.
Komentarze
-
BigDick_Mbou5idiox
24.10.2023, 12:17 -
mirkurortov
21.09.2023, 14:34 -
gaianation
03.08.2023, 11:36 -
caspigas
10.07.2023, 12:48 -
lacarspotting
04.07.2023, 12:36 -
Wymaga odpowiedniego zatrudnienia
12.06.2023, 12:19Dostałem orzeczenie 5-R - stopień lekki ( schorzenia narządów ruchu) z wpisem: "wymaga odpowiedniego zatrudnienia".. Mam wyższe wykształcenie... Czy "straciłem " prawo/ zdolność do wykonywania wyuczonego zawodu...??.. Ktoś wie co to dokładnie oznacza..?..odpowiedz na komentarz -
couplesbootcamp
05.06.2023, 09:42 -
mithriltelecom
22.05.2023, 14:10 -
wideodomofony
29.04.2023, 04:34 -
actionblower
26.04.2023, 11:55 -
lbxtrade
16.02.2023, 15:04 -
embraceweddings
02.01.2023, 15:27 -
finharmoni
02.01.2023, 15:06 -
farmbeer
02.01.2023, 12:07 -
snakeinthegrass
28.12.2022, 11:06 -
droitausommeil
20.12.2022, 11:27 -
stopień umiarkowany niepełnosprawności a symbol 10N jakie ulgi ni przysługująodpowiedz na komentarz
-
bettayourself
04.10.2022, 09:57 -
namasedu
14.06.2022, 08:30 -
wdifah
06.06.2022, 12:35 -
tenminutemba
31.05.2022, 04:41 -
Waldemar
23.05.2022, 20:41Jak chory człowiek z symbolami 07 S 05R . Zatorowością płucna chodzący przy kuli i stopień umiarkowany . Chanbaodpowiedz na komentarz -
learntosurfla
19.05.2022, 15:41 -
learntosurfla
16.05.2022, 16:22 -
torilsdesign
29.04.2022, 12:08 -
ginandtales
29.04.2022, 01:48 -
fermomia
27.04.2022, 10:45 -
Naruszanie prawa przez lekarskie komisje orzecznicze
13.02.2022, 12:27Dlaczego w orzecznictwie o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności orzekaja lekarze innych specjalności, niz tego wymaga schorzenie powodujące niepełnosprawnośc. W moim przypadku o niepełnosprawności powodowanej przez dyskopatię krgów szyjnych oraz AZS, ktory utrudnia stosowanie leków p/zapalnych oraz maści, orzekali lekarze wszystkich specjalności tylko nie ortopeda traumatolog i nie alergolog dermatolog! Czy takie orzeczenia sa zgodne z obowiązującym prawem? Bo na pewno sa krzywdzące i sprowadzające na osobę niepełnosprawna zagrożenie całkowitej utraty zdrowia a nawet zycia.odpowiedz na komentarz -
Prawo
28.11.2021, 10:48Prawo niby jest a jak niepełnosprawny się odwołuje to wychodzi że urzędnicy łamią prawo i nic z tegoodpowiedz na komentarz -
Orzeczenie punk 7
04.11.2021, 09:36Witam Syn od urodzenia posiadał orzeczenie w stopniu znacznym, teraz dostał ponowne ale już w stopniu umiarkowanym. Syn nadal wymaga stałej opieki A na orzeczeniu punkt 7 pisze...Nie dotyczy,, Co to oznacza? Bardzo mnie to martwi. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.odpowiedz na komentarz -
DANE DOWODU I ADRESOWE
07.10.2021, 07:04CZY TRZEBA DBAĆ O AKTUALNOŚĆ DANYCH OSOBOWYCH WYMIENIONYCH W TYTULE WPISU NA ORZECZENIU O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI, GDY ULEGNĄ ONE ZMIANIE?odpowiedz na komentarz -
Witam mam pytanie odnośnie orzeczenia w punkcie 7 pisze nie wymaga a w 8 wymaga... Czy mam prawo starać się o świadczenie pielęgnacyjne. We wcześniejszym orzeczeniu miał zaznaczony punkt 7 i 8 a teraz jest tak i tego nie rozumiemodpowiedz na komentarz
-
Afazja oraz zaburzebia i tegracji sensorycznej.
31.08.2021, 19:05Witam syn ma 7 lat posiada orzeczebie o ksztauceniu specjalnym oraz czekamy na decyzje orzeczebia o niepelnosprawnosci (ktore mial od urodzenia). Syn ma stwierdzona afazje motoryczna ma opóźniony rozwój mowy, nie prawidlowy rozwój emocjonalno spoleczny, Hiperaktyczne zaburzenia zachowania, Zaburzenia integracji sensorycznej. Slabo odczuwa bol. Czy przysluguje mu w orzeczeniu punk 7 i 8? Dodam ze wymaga specjalnego nauczania oraz ma trudnosci z porozumiewanien sie i ma zaburzenia emocjonalne.odpowiedz na komentarz -
Orzeczenie o niepelnosprawnosc
21.06.2021, 17:06Mam pytanie co oznacza punkt 6 bo zawsze mialam tylko punkt 8 i dostawalam pielegnacyjne i rechabilitacyjne a za ten 6 punkt sa jakies dodatkowe pieniadze czy nie corka ma 8 latodpowiedz na komentarz -
Orzeczenie pkt. 8
31.03.2020, 15:05Dzień dobry. Jestem mamą niepełnosprawnej 15 letniej dziewczynki. W orzeczeniu ma zaznaczony tylko pkt. 8 wymaga czy w związku z zawieszeniem zajęć w Szkole należy mi się opieką na dziecko. Dodam iż pracuje na cały etat a ona nie może być sama.odpowiedz na komentarz -
Niespójność w datach przyznania świadczenia pielęgnacyjnego
28.01.2020, 22:5412.12.2017 decyzja n 12 letnie autystyczne dziecko z licznymi innymi chorobami gastroenterologiczne neurologiczne nefrologiczne itd.. zakodowane 12C i dwoma innymi kodami. Odebrany podpunkt 7. Matka składa odwołanie i zostaje w marcu 2018 na komisji przyznany pdpkt. 7 i 8.az do 12.12.2019. W DNIU 09.04.2018.skladajac dokumenty w MGOPS NA ŚWIADCZENIE SPECJALNE nakazano WYREJESTROWAĆ SIĘ MATCE Z UP i napisać oświadczenie że od tego dnia matka sprawuje stała opiekę nad dzieckiem. (A NIE OD Dnia wydania DECYZJI 12.12.2017 BĄDŹ OD Dnia ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW NA KOMISJĘ W LISTOPADZIE 2017). Decyzja w maju 2018.ze świadczenie jest przyznane i wypłata pieniazkow od 09.04.2018 a nie od 12.12.2017 od dnia orzeczenia komisji. ZNÓW MATKA składa odwołanie do kolegium odwoławczego na co dostaję odpowiedź że oddalona jest decyzja z 09.04.2018. I świadczenie przyznane jest od września 2017r. Splata nastąpiła w lipcu 2018 od września 2017. Proszę o odpowiedź i co w tym chodzi. Dlaczego splata nie nastąpiła od 12.12.2017 od dnia wydania orzeczenia na komisji bądź listopada 2017 od dnia złożenia dokumentów na komisję ale od września. Czy jest zapis który reguluje co trzeba wpisać w oświadczeniu w MGOPS przy złożeniu dokumentów odnoście świadczenia pielęgnacyjnego? Chodzi mi o zapis że" oświadczam iż stała opiekę sprawuje nad dzieckiem od dnia..... ".. Jeśli przepisy nie regulują daty jaka trzeba wpisać czy może matka wpisać że stała opiekę sprawuje od dnia narodzin dziecka? Z powyższego przykładu wynika że ani data złożenia na komisję ani data orzeczenia niepełnosprawności przez komisję orzekajaca nie ma znaczenia. Gdyż kolegium odwoławcze wpisało i przyznalo świadczenie z datą całkowicie wyprzadzajaca datę i złożenia i orzeczenia.odpowiedz na komentarz -
córka ma autyzm ... 2 lata temu nie mowila nie sygnalizowala potrzeb nie utrzymywala kontaktu wzrokowego... mimo ze zona nie pracuje odebrano nam pkt 7 z powodu jak to okreslila pani doktor spełnia podstawowe kryteria samodzielnosci. porusza siei je sama mówi ..... a to ze dziecko nie potrafi zrozumiec zagrozen jakie je otaczaja i nie mozna jej spuscic na 3 sek z oczu tego nikt nie bierze pod uwageodpowiedz na komentarz
-
To co wyrabia się w orzecznictwie przekracza ludzie granice ...masowa odbierany jest punkt 7 ..rodzice przechodzą przez niepotrzebne stresy ( wojewdzka gdzie zazwyczaj podtrzymuje to co przyznała powiatowa ) W sądzie sprawa toczy się miesiącami. ..latami ..rodzice zamiast skupić się na chorym dziecku muszą walczyć z chorym systemem. .odpowiedz na komentarz
-
eśmy pod kontrolą endokrynologa bierze eutyrox
09.12.2019, 10:38Córką jest po usunięciu prawego płata tarczycy czy należy jej się stopień niepełnosprawności jesteśmy pod kontrolą endokrynologa bierze eutyroxodpowiedz na komentarz -
Dzień dobry, czy osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności moze rozpocząć pracę gdy ma opiekuna który pobiera na nią świadczenie pielęgnacyjne?odpowiedz na komentarz
-
12-c symbol niepełnosprawności u 5 letniego dziecka, które nie mówi, komisja w punkcie 7 wpisuje - nie wymaga a w punkcie 8 konieczny. To gdzie można się odwołać ? Czy komisja orzekająca nie wie,że nawet zdrowe dziecko 5 letnie potrzebuje stałej opieki. pozdrawiamodpowiedz na komentarz
-
padaczka pourazowa
06.04.2019, 19:16Moje pytanie jest następujące; Czy padaczka pourazowa może być decydująca o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.odpowiedz na komentarz -
Hallo, czy orzeczenie, raporty Komisji lekarskich oraz lekarzy-specjalistów wydane w Niemchech ważne jest również w Polsce? Czy muszę stawać przed polską komisją lekarską w celu uzyskania polskiej legitymacji o nieoełnosprawności? Pozdrowienia Pozdrowienia.odpowiedz na komentarz
-
Witam Serdecznie. Od urodzenia mam uposledzenie umyslowe lekkie. Mam 22lata. Nie mam orzeczenia o niepelnosprawnosci a co za tym idzie? Nie mg znalesc zadnej pracy. A z normalnej pracy Mnie wyrzucaja po 4dniach...I zawsze tak jest (od 2015r) Nie mam renty itp itp A za cos zyc trzeba(?) Na dodatek powiem ze wszystkie szkoly ukonczylam Normalnie. Wyksztalcenie; Srednie (bez Matury) Jak zalatwic orzeczenie o niepelnosprawnosci ? I czy sa jakies fundacje w Warszawie pomagajace takim osobom? Pilnie Prosze o odpowiedz.odpowiedz na komentarz
-
Jestem po trzech udarach muzgu i na komisji otrzymałem stopień umiarkowany
06.11.2018, 15:01Jestem po trzech udarach muzgu i na komisji otrzymałem stopień umiarkowany potrzebuje pomocy od drugiej osoby co mam robić żona odmawia mi pomocy jszcze zbuntowala dzieci bo chciała mnie oddać do domu starców i sama zamieszkać w moim własnym mieszkaniu nic mi nie pomaga chcę osiwiatczla że chcę być wolna tylko wywołuje awantury ciągle wzywa policję czy jest jakieś prawo małżeńskie o wzajemnej pomocy ona kilka lat temu bardzo chorowala leżała w szpitalu dwa miesiące odwiedzalem ja dwa razy dziennie robilem wszystko nosilem na rekach taka była slaba zapomina o wszystkim chce być wolna proszę o pomoc co mam robić dalejodpowiedz na komentarz -
Co mi należy?odpowiedz na komentarz
-
Jak zwykle
30.07.2018, 18:08Polakowi zwłaszcza niepełnosprawnemu ZAWSZE ŹLE. Tyle, że orzeczenia z PCPR czy tam Gosów to pic na wodę, a nie niepełnosprawność.odpowiedz na komentarz -
grupa inwalicka
20.06.2018, 14:39na komisji do spraw orzekania niesprawnosci dostalam 05-r ;07-s jakie mi przyslugija przywilejeodpowiedz na komentarz -
Mój syn ma 21lat i jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, orzeczenie wydano na stałe, ponieważ niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi punktów 7- tak, wymaga i punktu 8- nie dotyczy. Nie wiem czy dobrze je rozumiem, że punkt 7 oznacza moją stałą lub długotrwałą opiekę nad synem, a punkt 8 że jako osoba dorosła nie muszę być z nim na co dzień...nie rozumiem tych punktów. Dodam, że syn studiuje poza miejscem zamieszkania.odpowiedz na komentarz
-
02-P niszczy egzystencje osob , ktore chorowaly lub choruja np : na nerwice , zaburzenia osobowosci , uzaleznienia chemiczne ( leki , narkotyki etc...), uzalenienia od sexu( naduzycia ), obnizenie nastroju o podlozu nerwicowym a nawet alkohol , nawet wowczas gdy okres abstynencji jest dlugi. Jakim prawem wrzucono az tyle roznych jednostek chorobowych do symbolu 02- P , ktory sie ZAWSZE kojarzy ze SCHIZOFRENIA albo UROJENIAMI. Innymi slowy np. Osoba z nerwica pracujac bedzie obserwowana jako schizofreniczna ,bez wzgledu na to co powiedziala. Wiele osob ma kilka symboli i jest chorych z trudem oszczedzjac na leki ale ze wzgledu na CHOROBE PSCHICZNA nikt ich nie chce zatrudnic !!!odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz