Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Komisja sejmowa: danina solidarnościowa nie będzie ściśle powiązana z wydatkami na rzecz osób z niepełnosprawnością

19.12.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. P. Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

19 grudnia 2019 r. sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała dwie poprawki Senatu, dotyczące zmian w Funduszu Solidarnościowym. Dwie, mniej istotne, zaopiniowała pozytywnie. 20 grudnia ustawą zajmie się Sejm podczas głosowania.

Wśród poprawek zaopiniowanych przez komisję negatywnie znalazła się ta autorstwa senatorów Jana Filipa Libickiego i Marka Borowskiego, która precyzowała, że środki z daniny solidarnościowej, czyli z 4-procentowego podatku od osób najzamożniejszych, mają iść na wspieranie osób z niepełnosprawnością, a nie na 13. emeryturę czy zasiłek pogrzebowy.

Wiceminister przeciwny

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed jeszcze raz przywołał kwoty, o których mówił także na posiedzeniu senackich komisji 18 grudnia.

Jego zdaniem, przyjęcie poprawek uściślających przekazanie środków z daniny tylko na potrzeby osób z niepełnosprawnością nie zapewniłoby odpowiedniego działania Funduszu Solidarnościowego.

- Mielibyśmy do dyspozycji 2 mld zł, a potrzebne środki to 5 mld 100 mln zł, bo chodzi także o finansowanie świadczenia uzupełniającego – mówił wiceminister.

Dodał, że w ten sposób powstałoby kilka funduszy celowych, co usztywniłoby realizację zadań z Funduszu Solidarnościowego.

20 grudnia głosowanie

Pozytywnie zostały zaopiniowane przez komisję dwie, mniej istotne poprawki. Jedna dotyczy przekazywania środków z Funduszu Solidarnościowego na wyodrębniony rachunek bankowy NFZ, które będą też stanowić koszty Funduszu.

Ostatnia poprawka pozytywnie zaopiniowana przez komisję powoduje, że z dotacji celowej będą finansowane także koszty świadczeń zdrowotnych związanych z wydawaniem orzeczeń dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Nowelizacją ustawy o Funduszu Solidarnościowym zajmie się 20 grudnia Sejm podczas głosowania.

Komentarz

  • Wszysto obiecują i nic z tego nie wynika
    Borzoi
    19.12.2019, 18:51
    Podobnie jest z USTAWĄ z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z dnia 5 września 2019 r. Poz. 1696 Niby jest a Spółdzielnie Mieszkaniowe odmawiają bo nie ma na to pieniędzy które obiecał Pan Prezydent podpisując ustawę. Przykładem Spółdzielnia Mieszkaniowa Warszawa Wola na Bemowie.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas