Pływanie: miting pływacki Maika
Już po raz czwarty odbył się Międzynarodowy Integracyjny Miting Pływacki im. Maćka Maika. Do Tychów przyjechało ponad 430 zawodników z 34 klubów sportowych z całego kraju, w tym 80 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością.
Największym zaskoczeniem dla przypadkowych obserwatorów mógł być fakt, że trybuny pływalni były szczelnie wypełnione. Impreza z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze zawodników i kibiców. Obok sprawnych pływaków startują w niej zawodnicy niepełnosprawni. Wśród tych ostatnich można było zobaczyć największe gwiazdy wyczynowego sportu paraolimpijskiego: Katarzynę Pawlik, Karolinę Hamer, Anetę Michalską czy Piotra Pijanowskiego.
Organizatorami imprezy były „Start” Katowice oraz Klub Wodnik 29. Mirosław Jakubczyk, trener pływaków niepełnosprawnych, niegdysiejszy trener Maćka Maika, nie kryje zadowolenia z wyników, narzeka jednak na problemy z rozliczeniem.
- Trzeba powiedzieć, że impreza nieustannie się rozwija - cieszy się trener. - W tym roku miała już poważniejszą rangę. Przyjeżdża coraz więcej zawodników, ale też jest coraz więcej przeszkód z rozliczeniem tej imprezy. Najlepiej byłoby mieć własne pieniądze, wyłożyć je i nie tracić energii na drobiazgi.
Jak zapewnia Jakubczyk, mimo trudności w przyszłym roku w Tychach odbędzie się V jubileuszowy miting Maćka Maika. Pamięć o zawodniku wciąż żyje, między innymi dzięki tej imprezie. Maik był jednym z najlepiej zapowiadających się młodych pływaków. Jako nastolatek był wielokrotnym mistrzem świata, Europy i Polski oraz mistrzem paraolimpijskim. Na igrzyskach w Sydney zdobył trzy medale (złoto i dwa srebra), a jego wspaniałego wyniku na 100 m stylem grzbietowym nie zdołano poprawić przez sześć lat. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach, na których Maćka już zabrakło, nie pobił go nikt. Stało się to dopiero cztery lata później w Pekinie.
W tym roku w Tychach najlepsi pływacy dostawali w nagrodę albumy ze zdjęciami Maćka oraz płytę, na której można było zobaczyć jego słynny bieg.
Artykuł powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz