Podsumowanie roku 2022 na portalu!
Portal Niepelnosprawni.pl działa od 19 lat. Publikujemy w nim m.in.: poradniki, kompendia wiedzy, wywiady, artykuły reportażowe oraz informacyjne, a także newsy poruszające ważne aspekty społeczne dotyczące osób z niepełnosprawnościami, wzbogacone zdjęciami i materiałami audio i wideo, wśród których znalazły się serie wideoczatów, podcastów i rozmów wideo. W 2022 r. portal wzbogacił się o kolejne 2564 podstrony (łącznie zawiera ich ponad 65 tys.). Poruszamy na nich tematy dotyczące m.in. polityki, finansów, świadczeń, pracy, prawa, zdrowia, sportu czy kultury. Część z nich podjęliśmy w związku z bieżącymi wydarzeniami w kraju i zagranicą (rosyjska agresja na Ukrainę), udziałem dziennikarzy portalu w wydarzeniach i wizytach studyjnych oraz koniecznością podjęcia tematów ważnych dla naszych Czytelników.
Lista wsparcia
Zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie polskie organizacje pozarządowe ruszyły by nieść pomoc uchodźcom z ogarniętego wojną kraju. By ułatwić komunikację między potrzebującymi a organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością, Integracja stworzyła Listę wsparcia, zawiera ona dane kontaktowe i informacje na temat pomocy, jaką uchodźcy mogą uzyskać od polskich organizacji. Lista opublikowana jest w języku polskim i ukraińskim.
Programy i działania PFRON
Pisaliśmy o wielu programach skierowanych do osób z niepełnosprawnościami, mających wpływ na samodzielność oraz dostępne funkcjonowanie w życiu społecznym. Pośród treści znalazły się także informacje skierowane do samorządów, które mogły składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach różnych programów.
Na łamach portalu informowaliśmy naszych Czytelników o takich działaniach PFRON jak:
„Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”, Dostępne mieszkanie czy nowy system iPFRON+, który poprzez cyfryzację otwiera możliwości uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym.
Powrót do pracy oraz do zdrowia po ciężkich chorobach, wypadkach losowych, również był tematem obszernie poruszanym na naszym portalu, a osoby zainteresowane ową tematyką znalazły szczegółowe informacje oraz wsparcie medyczne jak i zawodowe.
Rozmowy z ekspertami
Przeprowadziliśmy i opublikowaliśmy cykl rozmów z naukowcami i praktykami z zakresu medycyny, rehabilitacji i psychologii, w tym osobami z niepełnosprawnością – m.in. z:
- Bogusławą Bączkowską, certyfikowanym specjalistą terapii uzależnień w Stowarzyszeniu Monar,
- prof. Tonym Attwoodem, psychologiem klinicznym specjalizującym się w zaburzeniach ze spektrum autyzmu, autorem książek o autyzmie i zespole Aspergera,
- Mają Toudal, autystyczną psycholożką, autorką książki „What Your Child With Asperger's Wants You To Know: And How You Can Help Them”,
- Dagny Ślepowrońską, psycholożką i psychoterapuetką, prowadzącą terapie dla całych rodzin i kręgi rodziców.
Wywiady z Islandii
Przeprowadziliśmy i opublikowaliśmy wywiady z Islandii na temat zdrowia psychicznego z:
- Elín Ebba Ásmundsdóttir, z wykształcenia terapeutką zajęciową, obecnie kierującą Hlutverkasetur – działającym w Reykiawiku centrum rehabilitacji i aktywności „Potrzebujemy rewolucji”,
- Birgir Freyr Birgisson, administratorem usług społecznych pracującym z mieszkańcami mieszkań wspomaganych w Reykjavíku „Mieszkanie wspomagane zamiast DPS. Jak to robią na Islandii?”.
Wywiady zostały przeprowadzone podczas wizyty studyjnej w Reykiawiku, zorganizowanej przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych „Wrzos” w ramach dotacji Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy.
Pomigajmy=Pomagajmy
Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, Jet Line z merytorycznym wsparciem Integracji, przygotował Kampanię "Pomigajmy=Pomagajmy" na cyfrowym ekranie MORE. Akcja odbyła się na żywo w centrum stolicy. Wydarzenie skierowane było do osób słyszących, aby Ci w swoim otoczeniu zwrócili uwagę na osoby głuche i chętnie z nimi rozmawiali, pokonując tym samym bariery komunikacyjne. Kampania wpłynęła na środowisko społeczne i odbiła się głośnym echem.
Wyróżnienie dziennikarzy
Świętowaliśmy sukces naszych dziennikarzy, którzy zostali wyróżnieni w 16. edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy „Kryształowe Pióra”.
Materiał Dominiki Kopańskiej “Depresja w świecie ciszy” został wyróżniony przez jury konkursu za podjęcie trudnego tematu wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego dla osób g/Głuchych.
Drugie wyróżnienie otrzymał Mateusz Różański za wywiad “Gdy do raka dołącza depresja”, który przeprowadził z psychoonkolożką Adrianną Sobol. Oba teksty ukazały się w ramach cyklu „Czule o depresji”.
Programy BGK
W ramach współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego informowaliśmy o możliwościach skorzystania z 3 programów: Fundusz Dostępności, Wsparcie Podmiotów Ekonomii Społecznej oraz Wsparcie w starcie. Spotykaliśmy się z osobami i podmiotami, które już skorzystały z tych programów, pokazując co one wniosły i jak zmieniły prowadzoną przez nie działalność. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. program windowy, dzięki któremu istnieje możliwość zbudowania windy w budynku, co jest szczególnie ważne dla osób starszych czy mających problem z poruszaniem się, ale także dla rodziców z małymi dziećmi czy nawet kurierów. Więcej o możliwości skorzystania ze wsparcia BGK w ramach ww. programów można przeczytać, posłuchać lub obejrzeć na dedykowanej stronie, gdzie zjanuje się szereg artykułów, podcasty oraz filmy.
Cykl tekstów o bezpieczeństwie finansowym
W ramach współpracy z Fundacją BNP Paribas podejmowaliśmy tematy dotyczące bezpieczeństwa finansowego, a w tym m.in. jak radzić sobie z zagrożeniami takimi jak phishing, piramidy finansowe czy scam. Przeprowadziliśmy rozmowy z ekspertami od praw konsumenta czy przeciwdziałania przestępstwom finansowym.
Przygotowaliśmy poradniki dotyczące bezpieczeństwa seniorów w sieci i mądrego zabezpieczania swoich danych, a także unikania oszustw i prób wyłudzeń danych i pieniędzy. Z materiałami na ten temat można zapoznać się w dziale Finanse, w szczególności polecamy artykuły – "Nie daj się oszustom w Internecie!", "Przestępczość w Internecie. Jak się przed nią chronić?" czy "Policja radzi jak radzić sobie z przestępstwami w Internecie".
E-newsletter
E-newsletter to cotygodniowe podsumowanie najważniejszych i najciekawszych treści oraz materiałów pojawiających się na portalu Niepelnosprawni.pl. Newsletter wysyłany był regularnie, w każdy czwartek miesiąca, a jego treść docierała do ponad 16,5 tysiąca Czytelników.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
Dodaj komentarz